متن مقاله

تنها شش ثانیه تا تصاحب شغل آینده تان فرصت دارید

زمان درج: ۱۳۹۲/۱۲/۱۳ [۰۰:۰۰:۰۰] - زمان ويرايش: ۱۳۹۴/۱۰/۰۴ [۱۱:۳۳:۰۵] - بازديد: ۱,۳۷۷

کارفرمایان شرکت‌ها (یا مسوول استخدام) معمولا چهار تا پنج دقیقه برای هر رزومه‌ای که موفق به قرارگرفتن روی میز آنها شده، صرف می‌کنند.

ین البته ادعای آنهاست اما یک سایت کاریابی به نام "TheLadders" با کمک نرم‌افزار ویژه‌ای جهت ردیابی مسیر نگاه برای شناسایی رفتار کارفرمایان، این ادعا را رد کرده و حتی نتایج تحقیقاتش حاکی از این است که مسوولان استخدام به‌صورت مفید تنها شش ثانیه صرف ارزیابی اولیه یک رزومه می‌کنند. بنابراین اگر به فکر ارسال رزومه برای بدست آوردن شغل بعدی هستید، از ارتکاب چند اشتباه مهم جلوگیری کنید تا حداکثر استفاده را از آن شش ثانیه ببرید.
1-    «جان چلنجر» مدیر یک شرکت تحقیقاتی به نام Challenger Gray & Christmas می‌گوید: «کارفرما در ابتدای امر تنها بعضی از چیزهای مهم را نگاه می‌کند.» مسوول استخدام میخواهد بداند چند شغل اخیر شما چه بوده، کی آنجا کار می‌کردید و آیا مهارت‌ها و تجربه‌هایی که تاکنون بدست آورده‌اید، به درد پست خالی مانده ایشان می‌خورد یا خیر بنابراین آنچه باید در رزومه‌تان بگذارید و بیش از همه مهم است، سوابق کاری است نه داستان زندگی. چلنجر پیشنهاد می‌کند رزومه دیگری با جزئیات بیشتر آماده داشته باشید که اگر کار به مصاحبه کشید، به مسوول استخدام ارایه کنید.
برای مطالعه بیشتر به این مطلب مراجعه کنید: (Three Little Words to Never Say in an Interview)
2-    ریختن انبوهی متن و پاراگراف فشرده در رزومه یعنی خداحافظی با کار آینده. «آماندا آگوستینه» کارشناس کاریابی TheLadders معتقد است: «ساختار و چارچوب شکلی رزومه دقیقا به اندازه محتوای آن اهمیت دارد.» یافته‌های TheLadders بر اساس ردیابی نگاه حاکی از این است که وجود فضای سفید در رزومه اهمیت اساسی دارد. مدیران، رزومه‌های منظم و دسته‌بندی شده و پروفایل‌های آنلاین را با رغبت بیشتری نگاه می‌کنند. از یک فونت درشت برای جدا کردن بخش‌های مختلف رزومه و از نشانه (bullet) در جای مناسب استفاده کنید چون هر چه که باشد «رزومه لیست لباسشویی نیست، بخشی از یک متن بازاریابی است.»
3-    اگر رزومه‌ای که روی یک سایت مثل LinkedIn قرار داده‌اید، حاوی عکس است، مسوول استخدام وقت خود را برای دیدن دوباره آن تلف نخواهد کرد؛ در غیر این صورت 19 درصد از آن شش ثانیه ارزشمند را به جای مطالعه سوابق و مهارت‌های شما، صرف تماشای عکستان خواهد کرد.
برای مطالعه بیشتر به این مطلب مراجعه کنید: (Reasons Your Job Is Making You Miserable)
بررسی TheLadders نشان می‌دهد که وقتی مسوول استخدام یک رزومه بهم ریخته و بی‌سروته را نگاه می‌کند، به جای تمرکز روی بخش‌های مهم، فقط به کلیت رزومه از بالا تا پایین خیره می‌شود. به گفته آگوستینه «مسوول استخدام انتظار دارد که رزومه از نظر بصری و ساختاری منظم باشد.» وی توصیه می‌کند «سوابق کاری را در بالای رزومه، قبل از تحصیلات و به ترتیب تاریخی قرار دهید یعنی از شغل فعلی یا آخرین کار خود شروع کنید. بستگی به خودتان دارد که چقدر وارد جزئیات زمانی شوید اما روی پنج یا 10 سال اخیر تاکید کنید و فراتر نروید که وارد ماقبل تاریخ می‌شوید. این قبیل جزئیات را برای مصاحبه حضوری نگه دارید.»
مسوول استخدام می‌خواهد بداند آیا شما فرد مناسبی برای پست مورد نظر ایشان هستید یا خیر. راه میانبر ایشان برای فهمیدن این نکته، دقت در کلمات کلیدی رزومه شماست که باید متناسب با شرح شغل مورد نظر باشد. پیشنهاد چلنجر این است که جزئیات و کلیات رزومه شخص تقریبا هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری اولیه ندارد. بنابراین مطمئن شوید که کلمات کلیدی در رزومه وجود دارد و به این منظور می‌توانید از اصطلاحات مورد استفاده شرکت استخدام‌کننده در خصوص شغل مورد نظر استفاده کنید.
(مريم سبزعلي- سرپرست روابط عمومي)


 

منبع

 http://business.time.com/2013/11/11/5-things-you-should-absolutely-never-put-on-a-resume

پاورقي‌ها


1. http://business.time.com/2013/10/21/three-little-words-to-never-ever-say-in-an-interview
2. http://business.time.com/2013/10/28/5-reasons-your-job-is-making-you-miserableآخرین مقالات

{{ item.Title }}

{{ item.Title }}

{{ item.UpdateDateTime.DisplayDateTime }}

بیشتر بخوانید